Dwa dni temu na naszym Wydziale miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023. Tym razem bez obostrzeń, tradycyjnie, w gronie naszych studentów, pracowników i zaproszonych gości, którzy reprezentowali przedsiębiorstwa i organizacje ściśle współpracujące z naszym Wydziałem.
Przemowa Dziekana Wydziału Mechanicznego dra hab. inż. Andrzeja Puchalskiego nawiązała do poprzedniego roku akademickiego, ale stanowiła także zapowiedź nadchodzących wydarzeń. Zakończony już rok akademiki 2021/2022 był okresem zmian i nowych przedsięwzięć. Powstały dwa nowe kierunki studiów, tj. Robotyka i automatyzacja procesów oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji. Rozpoczęła się nowa inwestycja w laboratoria dedykowane nowym kierunkom studiów, tj. w Centrum Technologii Cyfrowych UTH Radom. Zwieńczeniem 5-letniego okresu badań naukowych było przyznanie przez Ministra Edukacji i Nauki kategorii naukowej B+ w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, która stanowi awans naukowy i przyznanie pełni praw akademickich. Nie zabrakło kolejnych nagród naukowych dla pracowników Wydziału Mechanicznego, które wręczał JM Rektor UTH Radom, prof. dr hab. Sławomir Bukowski. Wrzesień 2022 roku pozostanie na długo w naszej pamięci przez 3 dni, podczas których nasz Wydział współorganizował 7 Międzynarodowy Kongres Diagnostyki Technicznej. Ostatni rok to także wsparcie firm naszego regionu i doposażenie laboratoriów termodynamiki, mechatroniki i pracowni komputerowych w nowoczesny sprzęt. W naszych murach zagościła również Fundacja Platformy Przemysłu Przyszłości, której „showroom” jest ważnym uzupełnieniem naszych laboratoriów i platformą do kontaktu z ekspertami reprezentującymi nowoczesny przemysł. Na zakończenie inauguracji studenci pierwszego roku złożyli uroczyste ślubowanie, stając się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności.
W ponad 70-letniej historii naszego Wydziału nigdy nie brakowało odwagi do zmian. Współczesne szkolnictwo wyższe, kształcąc przyszłe kadry inżynierów nie dość, że musi podążać za trendami w przemyśle, to realizując projekty badawcze musi być o krok przed przyszłymi zmianami. Nowe przedsięwzięcia to zapowiedź ciekawej przyszłości.
Naszym studentom życzymy sukcesów, a pracownikom wytrwałości i satysfakcji w dążeniu do celów dydaktycznych i naukowych.